سلام مهمان عزیز، اگر این پیغام را مشاهده نموده ای به معنی آن است که شما هنوز ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن و از تمام امکانات انجمن ما استفاده کن و لذت ببر.
اگر قبلا ثبت نام کرده اید، وارد شوید. با تشکر مدیریت ایرانا ربات
درود مهمان گرامی!

l ثبت نام
زمان کنونی: 2018/06/19، 10:40 AM
facebook twitter youtube google+ feedburner
  • به انجمن الکترونیک و رباتیک خوش آمدید
  • شروع دوره های آموزشی کلیک کنید.

نظرسنجی: نظرتون در مورد این دل نوشته چیست ؟
یاد نوستالوژی های قدیم افتادم
مسخره بود!
[نمایش نتایج]

توضیح: این یک نظرسنجی عمومی‌است. کاربران می‌توانند گزینه‌ی انتخابی شما را مشاهده کنند.
 پاسخ ها: 1    بازدید ها: 3003
امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 چرا از پروتل فراری شدیم ؟
2015/10/08، 10:56 PM,
آفلاین
کاربر جدید
اعتبار: 1
سپاس ها 0
سپاس شده 2 بار در 2 ارسال
چرا از پروتل فراری شدیم ؟

سلام
برای خیلی از دوستان دهه 70 به اینطرف که با ورژن هان جدید پروتل کار میکنن  و پی سی بی میزنن سواله که چرا یه عده مثل من گیر دادن به پروتوس و فقط با ares مدار چاپ میکنن و و بادردسر اونو چاپ انبوه میکنن؟!
<<protel se99 >>
هیچ وقت این اسم رو فراموش نمیکنم  Confusedad:
اونموقع که من و همدوره ای های دانشکده شهید بابایی سرکلاس کار با protel se99 رو یاد می گرفتیم نمیدونستیم این نرم افزار چقدر اشکال داره و بعدا چقدر مارو اذیت خواهد کرد!!!!
این ورژن نرم افزار چند روش مختلف برای تبدیل شماتیک به پی سی بی داشت که هرکدوم از اونیکی بدتر
ساده ترین روش این بود که شما نقشه شماتیک رو داخل پروتل رسم میکردین و بعد با auto root اونو تبدیل میکردین به پی سی بی که تازه بعد تبدیل کارتون شروع میشد (در ادامه عرض میکنم که چکاری شروع میشد!!!)
بهترین روش هم برنامه نویسی گره های شماتیک به کار رفته در نقشه بود ، بدین ترتیب شما نقشه شماتیک رو بر میداشتین ، گره ها رو مشخص میکردین ، شماره گذاری میکردین و بعد توی برنامه تک تک قطعاتی که به این گره وصل میشد رو دقیق مشخص میکردین(مثلا ای سی 741 کدوم پایش به گره 1 و کدوم پایه به گره 2 وصل شده!) اینکار زمانبر و سختی بود(بخصوص برای بردهای پیچیده)و طبیعتا انتظار شما این بود که پی سی بی در نهایت کار دقیق و بدون اشکال باشه
اما بعد اجرای برنامه تازه اشکال ها شروع میشد :
اولین اشکال ترانزیستورها بودن که توی پروتل پایه هاش رو معکوس سیم کشی میکرد(در روش اول این اشکال بود)
اما مهمترین ایراد که در هردو روش وجود داشت سیم کشی پروتل بود، بدین ترتیب این نرم افزار محترم هر کدوم از خطوط که میتونست رو رسم میکرد و بقیه رو بدون هیچ اروری رها میکرد به امان خدا !!!!  :eek: و وای به حالمون بود اگه همونموقع متوجه ایراد نمیشدیم و پی سی بی رو میبردیم برای چاپ!!  :cry2:
یه ایراد دیگه این پروتل هم نداشتن یه خروجی پدر و مادر دار مثل pdf بود! حالا چرا pdf? چون اونموقع من  و دوستام دانشجو بودیم و با اتو و لامینت برد چاپ میکردیم پس به یک فایل pdf یا یک فایل درست و حسابی قابل اعتماد نیاز داشتیم
یادمه یک هفته سر  پرینت یک فایل پی سی بی معطل شدم چون هربار سایز فایل پرینت با سایز اصلی پی سی بی فرق داشت
کتابخانه ها ناقص protel se99 که بماند ، (اینترنت هم که نداشتیم)فوت پرینت رله استاندارد 5 پین توش پیدا نمیشد و باید کتابخونه طراحی میکردیم برای خیلی از  قطعات ساده!

یک اشکال دیگه این بود که خروجی نرم افزار دید از کف برد رو به شما میداد! یعنی چی ؟ یعنی فایل نقشه رو برای چاپ باید یکبار  معکوس می کردین ( که اونموقع کسایی که با پروتوس کار میکردن  این  موضوع براشون حل شده  بود و اصلا متوجه این ایراد نمیشدن!چون دید پروتوس از بالا بود نه از کف برد  :angrySmile

این شد که پروتل رو با تنفر گذاشتیم کنار و ازش توبه کردیم و رفتیم سراغ پروتوس که اونموقع خیلی از پروتل سر بود
و یکی از ویژگی های مهم پروتوس تا به الان ، راحتی وازادی عمل در طراحی پی سی بی هستش و اینکه اگه از auto root استفاده کنید هیچ خطی رو وصل شده نمیذاره و اگه نتونه وصلش کنه به شما با ارور میگه که فلان قطعه رو نتونستم وصل کنم
شبیه سازیش که بماند Smile
فقط حیف که هنوز تکنولوژی کار با فایل Gerber  در این شرکت های داخلی مثلا پیشرفته چاپ pcb  جا نیفتاده و باید فایل پروتل رو تحویل اقایان بدیم تا چاپش کنن!!! :ooo:
خیلی ممنون که به درد دلم گوش دادین Confusedmile:
2015/10/08، 10:56 PM
پاسخ
تبلیغات
QUAD
By: My-BB.Ir
2015/10/10، 11:14 PM,
آفلاین
کاربر جدید
اعتبار: 7
سپاس ها 1
سپاس شده 8 بار در 6 ارسال
RE: چرا از پروتل فراری شدیم ؟

سلام

هر نرم افزاری ویژگیهای خاص خودشو داره و مسلما هر چه بیشتر باهاش کار کنی بهتر و راحتر میتونی باهاش کنار بیای ...

و در یک کلام بگم که پروتل آخره طراحی پی سی بی هستش و خیلی خیلی قدرتمند تر از پروتئوس خودشو نشان داده ....

پروتل 99 ( بابا بزرگ ) خیلی وقته مرده و الان پروتل 2013 به بالا کولاک میکنه ...

من اینقدر به این نرم افزار علاقه پیدا کردم که در دوره مهندس شرکت کردم

امیدوارم مهندس طریقه طراحی برد های دولایه رو نیز آموزش بدن و همچنین کل طرحهای پی سی بی مدارات دوره ها رو به جای

رسم با پرتئوس با پروتل طراحی کنن ... یا حداقل تبدیل کنن ....

دوستان سعی کنید پروتل هدف اصلی شما برای طراحی پی سی بی باشه ...

نظر شخصی بنده بود

سپاس

امضای TO.A 
الهـی ، گاهـی ، نگاهـی
2015/10/10، 11:14 PM
پاسخ
تبلیغات
QUAD
By: My-BB.Ir
« قدیمی‌تر | جدیدتر »
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

پرش به انجمن:

تیم اموزشی ما از سال ۱۳۸۸ در سطح استان فارس اموزش های خود را ارئه داد اما به دلیل نبود موسسه و اموزشگاه های فعال در دیگر استان ها تصمیم گرفتیم اموزشهای الکترونیک و رباتیک را بصورت مجازی ارائه دهیم.امیدوارم اموزشهای ارائه شده از طرف تیم ما رضایت شما کاربران عزیز را جلب کرده باشددر صورت هرگونه سوال،انتقاد،پیشنهاد اموزش به شماره زیر پیامک بزیند یا در واتس اپ پیغام بگذارید. ۰۹۱۷۶۷۶۲۵۸۵ © 2015. Translated By Yasserp66